Стежити
Підпишіться на оновлення

Отримуйте корисні поради та актуальні новини про здоров’я та сімейний добробут

Як українцям повернути контролю над власним життям та більше не втратити його. Практичні рекомендації психолога.

Відчуття, що «все вирішує держава, або доля» – дедалі частіше звучить у розмовах українців. Це не просто емоції – це симптом небезпечної тенденції, яка впливає на мотивацію, ініціативу та стійкість суспільства.

Відповідальність за власне життя

Проводячи wellbeing-скринінг в одній з міжнародних компаній, яка має офіси в Києві та Ізраїлі, ми помітили виразну відмінність у психологічному стані працівників. Українці значно рідше вважають, що можуть відповідати за власне життя. І ми бачимо, що це не проблема однієї компанії — це суспільна тенденція.

У психології є поняття локусу контролю — це уявлення людини про те, що впливає на її життя:

  • Внутрішній локус: «Я сам керую своїм життям».
  • Зовнішній локус: «Все залежить від обставин, долі чи інших людей».

Коли в суспільстві переважає зовнішній локус контролю – зростають тривожність, апатія та відчуття безсилля. Люди втрачають ініціативу й починають плисти за течією. У час війни це – критично небезпечне явище.

Що кажуть дослідження

  • За даними Української соціологічної платформи, понад 40% українців вважають, що не мають контролю над своїм життям. Лише 25% переконані, що самі можуть змінити обставини.
  • Дослідження групи «Рейтинг» підтверджує ці цифри: 42% українців схильні пояснювати свої життєві події зовнішніми чинниками. Тих, хто вірить у власну дієздатність — лише 27%.

Як змінилася ситуація з 1990-х

Інститут соціології НАН України протягом десятиліть фіксував зростання частки українців з зовнішнім локусом контролю. Після 2000-х ситуація покращилась, і в 2020 році, на піку пандемії COVID-19, було зафіксовано найбільше відчуття контролю. Люди вчилися самі вирішувати, як жити в нових умовах, які диктувала пандемія.

Але після початку повномасштабної війни у 2022-му тенденція знову змінилась. Відчуття безсилля повернулося. І ми бачимо, як суспільство знову більше покладається на зовнішні чинники, а не на себе.

Чому це небезпечно?

Якщо людина вірить, що нічого не залежить від неї – вона перестає діяти.

Зараз, коли війна триває, важливо, щоб українці не втрачали віру у власну силу. Інакше ми можемо зіткнутися з новою хвилею апатії, еміграції, вигорання – як серед цивільних, так і серед бізнесу чи держслужбовців.

Що радять психологи?

Прочитайте список і позначте для себе, на що ви справді можете впливати: курс долара, власні думки, яка сьогодні буде погода, думки оточуючих, власна поведінка, чи буде повітряна тривога…

Якщо ви на мить задумались, пропоную перевірити разом. Є речі, які викликають тривогу, але на які ми не маємо прямого впливу: чи буде сирена, курс валют, погода, реакції та думки інших людей.

І водночас є те, що ми дійсно можемо впливати: моя поведінка, мої думки, як я справляюся з емоціями, як турбуюся про себе та близьких.

Можете для себе виписати, що тривожить саме вас, і потім розподілити ці слова по двум стовпчикам: «маю вплив» і «не маю». Це проста вправа, але вона допомагає зосередитися на тому, що справді підконтрольне. І що варто спрямовувати свої сили, увагу й час саме на те, на що “маю вплив”.

Про платформу

Betobee – це онлайн-платформа психологічних консультацій та інструментів для саморозвитку. Наша місія: сприяти зростанню індексу щастя серед клієнтів, створюючи інструменти для гармонійного розвитку особистості.

Total
0
Shares
Схожі публікації
Total
0
Share